Úvod Novinky Jaguar land Rover žaluje Jiandling Motors kvůli kopírování

Jaguar land Rover žaluje Jiandling Motors kvůli kopírování

6. 6. 2016

PEKING (ČTK, Autofox) - Britská automobilka Jaguar Land Rover (Tata Group) žaluje čínskou automobilku Jiangling Motors. Jaguar Land Rover tvrdí, že sportovně-užitkový vůz Landwind X7 (video 1) společnosti Jiangling kopíruje design jejího vozu Range Rover Evoque, řekl agentuře Reuters zdroj obeznámený se situací.

Jiangling Motors představila Landwind X7 (Land Wind X7) v listopadu 2014 a vysloužila si kritiku kvůli jeho vnější podobnosti s vozem Range Rover Evoque. Landwind X7 je zhruba o dvě třetiny levnější než Evoque a zaostává v technologiích a výkonu, upozornil analytik čínské výzkumné společnosti Automotive Foresight (AutoForesight.com).

Žaloba je neobvyklým krokem, protože globální automobilky se navzdory rozšířenému a často neskrývanému kopírování obvykle vyhýbají právním sporům v Číně. Domnívají se, že šance na vítězství nad domácími firmami jsou velmi malé. Žaloby navíc mohou vést k negativnímu postoji čínské veřejnosti, která může mít pocit, že zahraniční výrobci tímto způsobem šikanují domácí firmy.

Pekingský právník Chen Jihong ze společnosti Zhong Lun uvedl, že pokud by Jaguar Land Rover v tomto soudním sporu uspěla, mohlo by to přimět k žalobám také další zahraniční výrobce a urychlit přechod Číny k důraznějšímu uplatňování práv v oblasti duševního vlastnictví.

Nicméně pro Jaguar Land Rover by žaloba mohla představovat zdlouhavý a vyčerpávající proces. Japonské automobilce Honda Motor trvalo 12 let, než se jí podařilo vyhrát soud s čínskou firmou Hebei Xinkai Automobile Manufacturing, která okopírovala její sportovně-užitkový vůz Honda CR-V. Honda navíc dostala odškodné pouhých 16 milionů jüanů (2 miliony eur, 58 milionů Kč), ačkoli usilovala o 300 milionů jüanů (40 milionů eur, 1,1 miliardy Kč). Hebei Xinkai Automobile Manufacturing plagiát pojmenovala SR-V.
 

Zdfoj: https://www.autofox.cz/index.php?idx=70004

 

Working...